/

Hi-Fi Sistem Nedir?


Hi-Fi Sistem Nedir ?

Hi-Fi, İngilizce “High Fidelity” yani yüksek sadakat kelimelerinin kısaltmasıdır. Daha açık belirtmek gerekirse; sanatçının albümünü kaydettiği şekilde dinlemektir. Yani herhangi bir frekans düzeltmesi yapmadan, olduğu gibi kaydı birebir dinleme çabasıdır. Böylelikle iyi yapılmış bir ses kaydını evinizde sahne performansına yakın dinleyebilirsiniz.

Hi-Fi Sistem Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle bütçenizi belirleyin. Eğer bir bütçe belirleyemiyorsanız ya da ucu açık ise; kurmak istediğiniz yerin metrekaresinden yola çıkarak hoparlör büyüklüklerini belirleyin. Düz bir mantıkla gidecek olursak, hoparlörün boyutları büyüdükçe, hacmin de büyümesi gerekir. Daha sonra belirlediğiniz hoparlörler arasından, sizin dinlediğiniz müzik tarzına uygun olanını belirleyin.

Hoparlörü seçtikten sonra sıra amplifikatöre gelir. En önemli husus tüm bileşenlerin arasında kan uyumu olmasıdır. Bu nedenle doğru eşleme için mutlaka hoparlörünüzü amplifikatörünüze bağlayın ve dinleyin. Çünkü genel anlamda her ürünün bir ses tasarımı olsa da farklı ürünlerin bir araya gelmesi halinde değişik ses tasarımları ortaya çıkacaktır. Bu nedenle dinlemek ya da sizi iyi anlayacak bir satış temsilcisiyle muhatap olmak sorunu çözecektir. Genelde seslere müdahale etmeden dinleme yaptığımız için ton ayarlama kullanmasak da, bazı iyi olmayan kayıtlardan dolayı zaman zaman bu ayarlara ihtiyaç duyabiliriz. Bu nedenle böyle bir amplifikatör seçebilirsiniz. Diğer teknik detaylarda ise dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, hoparlörünüzün dB değeri ve kaç Ohm da kaç Watt gücünde çalıştığıdır. Eğer hoparlörünüz; örnek olarak 87 dB ise o zaman 89/90/91 vs. gibi yükselen değerlere göre daha çok güç üreten bir amplifikatör almanız gerekecektir. Yani dB yükseldikçe güçlü bir amplifikatör kullanmanıza gerek kalmaz. Ama bu yüksek dB hoparlörün en iyi hoparlör olduğu anlamına gelmez. Kağıt üzerindeki veriler asla tek başına alacağınız ses kalitesi hakkında kesin bilgi olamaz. Burada en önemli kriter, kuracağınız sistemi önceden dinlemektir. Yani ürün/sistem hakkındaki en net veri sizin ne duyduğunuzdur.

Düşük dB bir hoparlörü çok güçlü bir amplifikatörle dinlemek de farklı bir zevktir.

Sıra geldi kaynak seçimine; en çok ne tercih ediyorsanız onunla başlayabilirsiniz. Örneğin bir CD arşiviniz varsa öncelikle bir CD çalar alarak başlayabiliriz. Burada sık sık yapılan bir hata var ki sizi istediğiniz sonuçtan sürekli uzaklaştıran bir hata. O da kaynak olarak DVD, BluRay, vs. oynatıcıların kaynak olarak kullanılması. Ne kadar para vermiş olursanız olun, hiçbir zaman bir CD çalardan aldığınız müzik dinleme zevkini bu kaynaklardan alamayacaksınız. Çünkü sistemin en önemli olan parçası aslında kaynak cihazlardır. Sonra diğerleri gelir. Bunun nedeni ise ses kaydını okuyan ve dijital veriden analog sinyale çeviren CD çalardır. Bunu ne kadar iyi yaparsa siz neticesinde o kadar detaylı dinleme şansına sahip olursunuz. Sonuç olarak müziği iyi dinlemek için, iç yapısında video terminali bulunmayan, farklı frekansların birbirine karışmadığı oldukça sade kaynaklar kullanmakta büyük yarar vardır. Daha sonra hoşlanıyorsanız radyo, pikap, network player vs. birçok kaynak kullanabilirsiniz. Sadece pikap için şu önemlidir, pikap için bir phono katına gereksinim vardır. Dahili phono katı bulunan amfi ve pikaplar olduğu gibi harici phono katları da mevcuttur.

İçerik seçimi

Sistemi kurdunuz, peki elinizdeki kayıtlar pek de iyi hazırlanmamış ise ne olacak? O zaman da pek iyi dinleyemeyeceksiniz. Çünkü bu tür sistemler yukarıda da belirttiğimiz gibi kayıt ne ise size onu dinletmeyi hedefler. Durum böyle olunca zamanla daha iyi kayıtların peşine düşer, farklı müzik tarzlarını da arşivinizin bir parçası yaparsınız.

Günümüzde iyi kayıt temin edebileceğiniz kaynak, ulaşılabilirlik ve seçenek bakımından oldukça zengindir. Bu yüksek çözünürlüklü içerikleri isterseniz internet üzerinden albüm olarak ya da sadece sevdiğiniz parçaları seçip satın alabilir, isterseniz de abone olabileceğiniz müzik sunucuları aracılığıyla yine doğrudan internet üzerinden dinleyebilirsiniz.

Keyifli Dinletiler.

 Elektra Hi-Fi Audio

Gerçek Ses İçin