/

Rega RP10 İskelet Yapı Pikap


RP10 SIDE VIEW RB2000

RP10

Rega RP10 iskelet yapıda pikap

Yeni radikal gövde yapısı, Rega’nın tasarım felsefesine eskiye kıyasla çok önemli açılımlar getirdi. Yeni RB2000 kol, volan etkili seramik plato ve RP10’un yeni tasarım (motor hızına ve titreşimine büyük bir hassasiyet ve kontrol getiren) güç besleme ünitesi ile RP10 bugüne kadar Rega pikaplardan elde edilebilmiş en üst düzey performansın garantisini oluşturuyor.

Devrimin Evrimi

RP10, Roy Gandy’nin pikap tasarım felsefesinin evriminin muhtemelen en büyük aşamasını oluşturuyor. Düşük kütle, yüksek rijiditede gövde, elektronik kontrollu düşük titreşimli motorlar, yükseltilmiş volan etkili platolar ve stabilitesi yüksek hafif kollar.

RP10’un Özel Güç Besleme Ünitesi (aşağıdaki resim)

Rega’nın kendi tasarımı kasa içine yerleştirimiş, düşük gürültülü 24V motoru titreşimsiz olarak büyük bir devir hızı hassasiyeti ile döndürmek için tasarlanmış ünite. Motorun hız kontrolu yüksek stabilitede bir kristal ile birlikte çalışan yeni bir DSP (dijital sinyal işlemcisi) jeneratör ile sağlanıyor. Bu cihaz, kristalden elde edilen hassas kare dalgayı seçilen hıza denk gelen frekansı elde edecek şekilde bölüyor. DSP, aynı zamanda motoru hareketlendiren mükemmele yakın sinüs dalgasını da üretiyor. Vibrasyon ve hız kontrolündeki fabrika ayarlarıyla, güç ünitesi motorun ideal koşullarda çalışmasını sağlıyor.

RB2000 Kol

RB2000, kol tasarım sınırlarını zorlayan yeni özelliklere sahip. Bütün Rega kollarda olduğu gibi, her biri deneyimli teknisyenler tarafından özenle elde imal ediliyor. RB2000’in iyileştirilmiş ve her biri elle seçilmiş yatakları var. Bu yataklar millerinin iç ve dış çaplarıyla enterferans metodu kullanılarak eşleştiriliyor. Rega’nın geliştirmiş olduğu bu özgün yöntem sayesinde kol ve kafanın performansı artar ve plaklardan duyulabilecek detay miktarı fazlalaşır.

Kolun tamamı, en az sayıda ek ve kritik bölgelerde en sert malzemeler kullanılarak tasarlanmıştır. RB2000 kolun toleransları o derece sıkıdır ki üretiminin hiçbir aşamasında herhangi bir yapıştırıcı malzeme kullanılmamıştır. Büyük hassasiyetle üretilmiş, düşük kütleli yeni dikey yatak takımı RP10 pikabın tasarım felsefesini tamamlayan diğer bir bileşendir.

RB2000 kolda Rega’nın en son geliştirmiş olduğu ödüllü kol tüpü kullanılıyor. Her bir kol büyük bir özenle elle parlatılmakta. Stres ve rezonansı en düşük seviyelere çekebilmek için ağırlık dağılımı yeniden tasarlanmış. İleri teknoloji ile tasarlanmış bu tüp kolun tamamının sertliğini ve rijiditesini artırdığı için yataklardaki stres daha da azalıyor.

Magnezium ve Fenolik Çift Kuşak

Son derece hafif gövde çift kuşak teknolojisiyle biraraya getirilmiş. Kuşaklar yalnızca rijiditenin gerekli olduğu ana yatak ile kol mili arasına yerleştirilmiş. Bu tasarım müziğe distorsiyon katacak olan istenmeyen rezonansı önlüyor ve enerji emilimine engel oluyor. RP10, Rega’nın çift kuşak teknolojisini bir üst seviyeye taşıyor. Pek kolay rastlanmayan sertlik/kütle oranını bile yeterli bulmayan Rega, kuşaklarda iki farklı malzeme kullanarak rezonans özellikleri düşürmeyi başarmış. Üst kuşak magneziyumdan ve alt kuşak ise fenolik malzemeden üretilmiş (mevcut en hafif ve en rijid iki malzeme). Kuşak yapısını iki farklı malzemeden oluşturmak onların havadan iletilen istenmeyen vibrasyonları sönümlendirmelerini de sağlıyor.

Süper Volan Etkili Seramik Plato

RP10’un Rega tasarımı volan etkili bir seramik platosu var. Bu plato, sıkıştırılmış, yakılmış ve yüzey düzlüğü ve hassasiyetini sağlamak için elmasla kesilmiş seramik oksid tozundan imal ediliyor. Bu plato eski P9 modelinde kullanılan seramik platonun iyileştirilmiş bir versiyonu.

24V Düşük Gürültülü Motor

Hassas spesifikasyona sahip 24V çift fazlı senkron motor Rega’nın kendi tasarımı olan RP10-PSU güç besleme devresi tarafından kontrol ediliyor. Bu motor, CNC imalatı kasnağı ve alt plato ile ana yatak bütününü çift kayışla döndürmektedir. Her motor fabrikada kendi güç besleme ünitesine eşleştirilerek seçilir ve titreşimi motor gürültüsünü en aza çekecek şekilde ayarlanır.

Poliolefin köpük dolgulu İskelet Gövde tasarımı

Rega hep hafif ama rijid gövde üretme metodlarının peşinde koşmuştur. Bu teknoloji aslında çok basittir: arzu edilmeyen gürültü, mikroskopik seviyede pikabın motoru ve ana yatak tarafından üretilmektedir. Gövde de havadan gelen ses titreşimlerinden etkilenmektedir. 1970’li yılların başından beri, pikap gövdelerinde, Rega ön gerilimli kabuk kullanımı konusunda öncülük yapmıştır. Hafif yapıda elyaflı malzeme iki fenolik reçine katmanı arasına alınmıştır. Bu teknik, uçak kanadı veya Formula 1 araba şasisi gibi rijid yapının ve hafifliğin birlikte arzu edildiği durumlarda da uygulanmıştır. Günümüzde pikaplara olan talep artışı ile daha yüksek ses kalitesi için daha fazla yatırım yapmak isteyen müşterilerin mevcudiyeti, Rega’yı daha da yüksek teknolojileri araştırmaya teşvik etmiştir. Yeni RP10 pikabın gövdesi, nitrojen ile genleştirilmiş ve kuş tüyü hafifliğindeki poliyofin köpük malzemenin üzerini kalpayan iki yeni, öngerilimli, ince fenolik kabuktan oluşmaktadır. Yalnızca Rega’ya özel imal edilen bu malzeme üç yılda geliştirilmiştir. RP10’un gövdesi ilk Planar 3 pikabın gövdesinden 7 kat daha hafiftir. Kritik bölge olan, ana yatak ile kol mili arasındaki rijidite daha da artırılmıştır.

Ayrışık dış gövde ve koruyucu kapak
İskelet gövde yapıların müşterek sorunları, tasarımlarının içine koruyucu kapağın dahil edilememesidir. Rega bu sorunu çözmek için iç gövdeye çok az temas eden bir dış gövde tasarlamıştır. Yegane temas noktaları iç ve dış gövdelerin merkezlenmesini sağlaran üç ayaktır. Böylelikle koruyucu bir kapağın kullanılması mümkün kılınmıştır. Ancak arzu edildildiğinde, RP10’u dış gövdesiz olarak da kullanmak mümkündür.